Czy muzealne kości dinozaurów są prawdziwe?

Być może zastanawiasz się czy kości dinozaurów w muzeum są prawdziwe czy nie. Istnieje kilka ważnych różnic pomiędzy replikami a oryginalnymi skamieniałościami. Różnią się one w zależności od muzeum, ale ogólnie rzecz biorąc, muzea wyższej jakości będą wystawiać prawdziwe rzeczy. Kolekcje z małych miast będą najprawdopodobniej wyświetlać repliki. Muzea takie jak AMNH lub Houston Museum of Natural Science będą wyświetlać prawdziwe kości. Przyjrzyjmy się niektórym różnicom i zdecydujmy sami.

Odlewy

Istnieje kilka powodów zwiększonej popularności wykonanych w muzeum odlewów kości dinozaurów. Często szkielety znajdowane są w naturze tylko częściowo zachowane. Być może rzeka wymyła kręgi. A może prehistoryczny padlinożerca zjadł nogę. Niezależnie od tego, czy kości były w dobrym stanie, czy też zostały uszkodzone przez pogodę lub pożar, kustosze muzeów nie chcą ryzykować utraty tych okazów na rzecz czasu. W obu przypadkach odlewy wykonane w muzeum pomagają ocalić oryginalne szkielety dinozaurów.

Odlew muzealnych kości dinozaurów to idealny sposób na zachowanie oryginałów i przetransportowanie ich do odległych instytucji. Metoda ta jest znacznie trwalsza i bardziej opłacalna niż wysyłanie oryginalnych skamieniałości na cały świat. A ponieważ te repliki są tak małe, łatwiej je wysłać. I mogą być przechowywane w lepszym stanie. Centrum Muzealne w Cincinnati posiada dużą kolekcję kości dinozaurów wykonanych w muzeum. Na przykład szkielet Galeamopus z Cincinnati Museum Center został znaleziony z prawie 80% nienaruszonych skamieniałości.

Oryginalne skamieniałości

Muzea mają wiele różnych sposobów eksponowania skamieniałości dinozaurów. Mogą wyświetlać odlewy lub repliki oryginalnych skamieniałości. Niektóre starsze muzea mogą mieszać kilka osobników, by pokazać jeden szkielet. Niezależnie od zastosowanej metody, wystawione skamieniałości reprezentują wiedzę naukową o oryginalnych organizmach. Poniżej wymieniono najczęstsze sposoby, w jakie kości dinozaurów mogą być eksponowane w muzeach. Istnieje wiele zalet tej metody.

Pierwsza metoda znana jest jako odlewanie. Pozwala ona muzeom na eksponowanie kości prehistorycznego stworzenia w sposób autentyczny, bez ryzyka uszkodzenia oryginalnego okazu. Metoda ta nie sprawdza się jednak w przypadku wszystkich skamieniałości. Leonardo, zmumifikowany hadrozaur, nie był zachowany w sposób umożliwiający wykonanie odlewu. W tym przypadku firma Ford Motor Company wykorzystała szybkie prototypowanie i skany tomografii komputerowej (CT), aby stworzyć trójwymiarowy model ciała Leonarda. Następnie użyto stereolitografii i selektywnego spiekania laserowego (SLS) do zestalenia cieczy lub proszku w realistyczną replikę.

Repliki

Repliki muzealnych kości dinozaurów to świetny sposób na pokazanie zwiedzającym, jak wyglądały te olbrzymie stworzenia za życia. Jest kilka powodów, dla których repliki są tak ważne. Po pierwsze, wyglądają one bardziej realistycznie. Repliki mogą być używane do wyświetlania skamieniałości dinozaurów, które zostały utracone. Dodatkowo, mogą być wyświetlane również w celach edukacyjnych. W dzisiejszych czasach na całym świecie znajdują się niezliczone repliki muzealnych kości dinozaurów.

Prawdziwe skamieniałości są często zbyt kruche, by je eksponować i dlatego są replikowane. Do tworzenia replik muzea używają żywic lub polirezynu klasy muzealnej. Repliki zachowują również szczegóły i są znacznie lżejsze od prawdziwych okazów. Repliki mogą być puste lub pełne, w zależności od użytego materiału. Repliki kości dinozaurów z muzeum można łatwo zidentyfikować dzięki obecności ramek nośnych. Jeśli planujesz zakup repliki, upewnij się, że badasz jej autentyczność.

Konstrukcje nośne

Muzea stosują wyszukane metalowe konstrukcje nośne dla swoich szkieletów dinozaurów. Te konstrukcje nośne muszą być wystarczająco wytrzymałe, by utrzymać kości na miejscu. Podczas trzęsienia ziemi te podpory muszą nie tylko podtrzymywać szkielet dinozaura, ale także zapobiegać uszkodzeniu skamieniałości. Oto niektóre z cech konstrukcji nośnej dla kości dinozaurów muzealnych. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o tej ważnej części ekspozycji szkieletu dinozaura.

Trabekularna tkanka kostna zamyka drobne otwory i przestrzenie wewnątrz kości dinozaurów. Struktura ta jest podobna do struktury kości szynki lub steku. Interdyscyplinarny zespół badaczy wykorzystał teorie awarii inżynierskich i skalowanie alometrii, aby stworzyć strukturę, która może utrzymać ponadwymiarowe kości. Po stworzeniu szkieletu, kuratorzy muzeum mogą rozpocząć eksponowanie szkieletów dinozaurów. Kolekcja skamieniałości dinozaurów w muzeum jest świadectwem tego, jak ważna jest opieka muzealna.

Kampania reklamowa

Istnieje wiele powodów, dla których społeczeństwo powinno wspierać kampanię reklamową dotyczącą kości dinozaurów w muzeum. Po pierwsze, społeczeństwo może zaangażować się w wysiłki zmierzające do odkrycia pochodzenia tego starożytnego zwierzęcia. Kampania ta może być tak prosta, jak zaproszenie członków społeczeństwa do udziału w projekcie. Może być również tak skomplikowana, jak nadanie nazwy dinozaurowi. Jednym z przykładów kontrowersyjnej kampanii jest przypadek „Plateoteam” SMNK.

Smithsonian National Museum of Natural History (OMNH) podjęło niedawno ogromną kampanię reklamową, aby wypromować swoją nowo przebudowaną salę skamieniałości Deep Time. Celem było wzbudzenie zachwytu wśród dzieci i podkreślenie znaczenia muzealnych kości dinozaurów. Kampania obejmowała oklejenie autobusów, reklamy cyfrowe w The Washington Post oraz treści w mediach społecznościowych. Kampania była skierowana do rodziców z okolic Waszyngtonu.