Główne atrakcje Muzeum Wilanowskiego

Główne atrakcje Muzeum Wilanowskiego

Do głównych atrakcji Muzeum Wilanowskiego należą wystawy stałe, programy edukacyjne oraz kolekcja malarstwa polskiego i europejskiego XVII-XIX wieku. Warto odwiedzić trzy główne piętra, na których znajdują się wystawy specjalne dla różnych zainteresowań. Jeśli kochasz sztukę, z pewnością spodobają Ci się Apartamenty Królewskie Jana III i Marii Kazimiery (1677-1696) oraz Augusta II i jego żony Marii, znajdujące się w Lewym Skrzydle. Na pierwszym piętrze znajduje się również Galeria Portretu Polskiego: XIV-XIX wiek. W Sali Historycznej przedstawiono historię rezydencji wilanowskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale split.com.pl

Wystawy stałe

W muzeum znajduje się kolekcja ponad 100 obiektów pochodzących od rodziny Potockich. Wśród nich znajdują się m.in. marmurowe popiersia z XVIII i XIX w. oraz złocone konsole. Kolekcja jest dobrze zachowana dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych systemów oświetleniowych, które pozwalają zwiedzającym docenić ich kolorystykę. Jego stałe wystawy są często reinterpretowane z udziałem miejscowej młodzieży.

W dziale Wnętrza Pałacowe znajdują się Apartamenty Królewskie Jana III i Marii Kazimiery (1677-1696) oraz Apartament Lewy XIX-wieczny. Galeria Portretu Polskiego: XIV-XIX-wieczne obrazy znajduje się na pierwszym piętrze, a Sala Historyczna prezentuje historię rezydencji wilanowskiej. W muzeum znajdują się również apartamenty królewskie Jana III Sobieskiego, Augusta II i Stanisława Kostki Potockiego, które powstały na zamówienie samego króla.

Pałac Króla Jana III w Wilanowie pełni funkcję muzeum i zapewnia opiekę nad zabytkową rezydencją królewską. Jego zbiory uzupełnia park, ogrody i rezerwat przyrody. W 1805 r. wnętrza muzeum zostały udostępnione publiczności jako pierwsze polskie muzeum sztuki. Do II wojny światowej było ono otwarte dla zwiedzających. Muzeum prowadzi również stałą współpracę z ICOM i CODART.

Programy edukacyjne

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zachowuje unikalny mikrokosmos stworzony przez Jana Sobieskiego pod koniec XVII wieku. Zbiory i programy edukacyjne muzeum obejmują styl architektoniczny, układy przestrzenne i dziedzictwo niematerialne. Ze względu na to, że dziedzictwo to jest często niematerialne, muzea muszą dbać o jego zachowanie. Rocznie miliony turystów przyjeżdżają do Wilanowa, by oglądać zbiory i uczestniczyć w programach edukacyjnych. Jednorazowi zwiedzający nie mają jednak szans na nawiązanie trwałych relacji. Dlatego Muzeum Wilanów stara się współpracować z lokalnymi szkołami i dopasowuje swoją ofertę edukacyjną do kluczowych kompetencji edukacyjnych młodszych odbiorców.

W tym roku Muzeum Wilanów przeprowadzi 60 warsztatów dla młodzieży szkolnej, 5 dla dorosłych i dwa dla rodzin. Pierwsze warsztaty dla uczniów szkoły gotowania w Sokółce odbyły się 15 marca 2018 r. Mistrzowie kuchni poprowadzili uczestników do poznania smaków i aromatów kuchni barokowej, która odzwierciedla wspólną europejską tradycję kulinarną. Wśród innych działań Muzeum będzie również angażować młodzież w reinterpretację swojej wystawy stałej.

Programy edukacyjne Muzeum Wilanów obejmują praktyczne doświadczenia, dzięki którym uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję poznać wszystkie aspekty prowadzenia muzeum. Oprócz nauki prowadzenia muzeum, studenci będą mogli zbierać materiały muzealne i dokumentować pracę profesjonalistów, którzy je tworzą. Programy te przygotują studentów do kariery w operacjach muzealnych. Mogą oni być częścią programowania edukacyjnego lub pracować jako asystent muzealny.

Kolekcja malarstwa polskiego i europejskiego XVII-XIX wieku

Pałac w Wilanowie to kolekcja wnętrz, które były użytkowane przez rodzinę królewską króla Jana III w latach 1677-1733. Wnętrza pałacu są bogato zdobione XVII i XIX-wiecznymi malowidłami ściennymi i sufitowymi oraz barwnymi tkaninami. Wystawione są także liczne obrazy, rzeźby i przykłady sztuki dekoracyjnej. Muzeum posiada cenną kolekcję malarstwa europejskiego. W zbiorach znajdują się dzieła Petera Paula Rubensa, Lucasa Cranacha, Angelica Kaufmanna i Antona Graffa. Pałac i park w Wilanowie został otwarty dla publiczności jako pierwsze polskie muzeum sztuki w 1805 roku. Muzeum było otwarte dla zwiedzających aż do II wojny światowej.

Przez wieki właściciele Pałacu Wilanowskiego gromadzili kolekcje sztuki, które były unikalne i miały dużą wartość. Dziś zwiedzający mogą oglądać te zbiory i podziwiać je w samym pałacu. Kolekcję obrazów mistrzów europejskich uzupełnia duży zbiór sztuki dalekowschodniej. Doskonałym przykładem połączenia sztuki dalekowschodniej i europejskiego rzemiosła jest stół nanban, zdobiony masą perłową.

W Pałacu i Muzeum w Wilanowie zwiedzający mogą zobaczyć wiele różnych rzeczy. Przez pałac prowadzą dwie drogi. Jedna z nich prowadzi przez białą salę widowiskową, zbudowaną w czasach, gdy Wilanów był dzierżawiony przez króla Augusta II z rodu Wettinów. Wnętrza pałacu i muzeum należą do najbogatszych i najbardziej wystawnych na świecie. Pierwsza trasa prowadzi również przez apartamenty królewskie króla Jana III i królowej Marii oraz Muzeum Potockich. Druga trasa prowadzi przez apartament Izabeli Lubomirskiej i do XVIII wieku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top